כשהחלטנו להשתקע בפאפוס ולקנות נכסים מניבים, ניסינו לשלב כמה חלומות יחדיו.  המחשבה הראשונית הייתה להעביר כספים מהארץ לקפריסין על מנת לשמור על ערכם ואף להגדילם עם תשואות גבוהות יותר ממה שקיבלנו בארץ ולשלב זאת יחד עם החלום לגור באי ולשנות לחלוטין את סגנון חיינו האינטנסיביים בארץ. שילוב מנצח של חלומות מתוך הנחה ראשונית שהתשואה תהיה גבוהה יותר אם נרכוש נכסים להשכרה קצרת טווח, במיוחד כאשר אנחנו ננהל את הנכסים בעצמנו.

השכרה קצרת טווח

מה זו השכרה קצרת טווח? זו בעצם השכרה לתיירים שמגיעים למספר ימים או שבועות באופן חד פעמי.  היום קוראים לזה AIRBNB  אייר בי אנד בי  למרות שמי ששולט יותר בעולם השכרות קצרות הטווח הוא בכלל בוקינג.קום.  החלטנו להיכנס לעומק הנושא ולקפוץ למים !  קנינו חמש וילות יוקרה באזור פאפוס, הכנו אותן להשכרה והתחלנו לפרסם אותן בבוקינג.קום ו AirBnB. עבדנו מאד קשה כמה חודשים וכבר באותו קיץ ראשון הצלחנו למלא את הווילות בתיירים.

החוויות שעברנו במהלך השנים עם האורחים בווילות ובדירות הנופש שלנו יכולות למלא דפים רבים. רוב האורחים שמגיעים אלינו הינם מצפון אירופה – בעיקר מאנגליה, גרמניה, ארצות סקנדינביה וגם מעט מישראל. רוב האורחים הם אנשים נחמדים וטובים שבאים להירגע וליהנות מחופשה של שמש. הם נוהגים בכבוד בבית ותכולתו ולרוב משאירים אותו נקי ומסודר. כמובן שיש סיפורים על כאלה שפחות מכבדים את בית הנופש ומתייחסים בהתנשאות וחוסר אכפתיות למקום – אך אלו באמת בודדים.  עם זאת, כבעלים, חשוב לשמור על רמה גבוהה ולהקפיד על הניקיון והתחזוקה של הבית לאורך כל השנה.  המרדף אחר הציון הגבוה בדירוג הוא עבודה של התמדה ושאיפה למצוינות מתמדת. אנרגיה רבה מושקעת בנושא ויש לקחת זאת בחשבון כאשר מעמידים את הנכס להשכרה קצרת טווח לתיירים.

אלא שבהשכרה לטווח קצר ישנן עלויות נוספות שיש לקחת בחשבון לתת עליהם את הדעת ברגע ההחלטה. למשל, על המשקיע שאיננו חי בקפריסין לזכור את עלות ניהול הנכס בעזרת חברה מקצועית, להבין את אחוז התפוסה השנתית ואת הוצאות תחזוקת הנכס השונות כמו גינון, ניקיון, בריכה, תשלומי חשמל, מים ועוד.

לדעתנו, היתרון הגדול ביותר לבעל נכס בהשכרה קצרת טווח הוא האפשרות של בעל הנכס להגיע לנכס מספר פעמים בשנה ולהשתכן בו. כל מה שצריך הוא לחסום את התאריכים מפני השכרה והנכס פנוי לקבל את פניך לחופשה מפנקת.

מבחינה כספית, לאחר התנסות של כמה שנים בהשכרה קצרת טווח, אנו למדים שחלק גדול מההכנסה הגבוהה בימי הקיץ מתקזזת בהוצאות הרבות.

השכרה ארוכת טווח

לעומת זאת, בהשכרה ארוכת טווח עלות ניהול הנכס הוא נמוך מאד, השוכרים משלמים את הוצאות החשמל והמים, אין תחזוקה שוטפת מלבד תיקונים קלים במהלך השנה. מספר הביקורים בנכס הנו מצומצם ביותר.

כשאנו מתבוננים בהשכרה לטווח ארוך אמנם שכר הדירה החודשי נמוך יחסית לקצרת טווח אך בתחשיב שנתי לאחר בחינת המאזן, ההכנסה כמעט זהה.

בנוסף, בהשכרה ארוכת טווח ניהול הנכס מרחוק יותר פשוט, ההתנהלות יותר רגועה, אין לחץ לעמוד בציונים של האורחים, אין תלות תיירותית, אין תלות עונתית בימי קורונה, אפשר להגיד שאין תלות במשברים בלתי צפויים. שכה”ד ממשיך להיכנס חודש בחודשו על פי החוזה.

החיסרון המרכזי בהשכרה ארוכת טווח הוא שבעל הנכס אינו יכול להשתמש בו.  הנכס מושכר בחוזה לשוכר למשך שנה שלמה ואף יותר.

לסיכום

לדעתנו השכרה קצרת טווח מאד מתאימה למשקיעים שרוצים בית נופש פרטי בקפריסין ובשאר הזמן להשכירו לתיירים ובכך לכסות את ההוצאות על הבית. סוג השכרה זה כרוך בהוצאות נוספות שפורטו למעלה.

השכרה ארוכת טווח אינה מאפשרת שימוש בנכס לחופשות פרטיות אבל מכניסה הכנסה חודשית בטוחה. בסיכום השנתי התשואה כמעט משתווה לתשואה של השכרה קצרת הטווח.

אז מה עושים?  כל מקרה לגופו כמובן.  על המשקיע למצוא את הנכס המתאים לו לאחר התייעצות ושקילת כל הנתונים לכאן או לכאן ולקבל החלטה מושכלת שמתאימה לתוכניות הפרטיות שלו.